2024/01/12

Poradnik: jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

W nadchodzącym roku z pewnością wielu z nas wybierze się samolotem w wymarzone zagraniczne podróże. Planując urlop, warto wiedzieć, że w razie zakłócenia lotu możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych – reguluje to prawo Unii Europejskiej. 


W jakich przypadkach należy Ci się odszkodowanie? 

Możliwość dochodzenia odszkodowania za lot wynika bezpośrednio z Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Zgodnie z nim w sytuacji, w której Twój lot zostanie odwołany, opóźniony lub nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu z powodu overbookingu, możesz domagać się rekompensaty od przewoźnika lotniczego. Aby jednak zgłosić do niego roszczenie, zakłócenia lotu musi być bezpośrednią winą linii lotniczych.
 

Ile musi spóźnić się mój samolot, aby uzyskać rekompensatę?

Zgodnie ze wspomnianym prawem europejskim, aby móc dochodzić odszkodowania za opóźniony lot, musi on spełniać następujące warunki:
- opóźnienie w dotarciu do miejsca docelowego musi być większe niż 3 godziny,
- opóźnienie lotu musi być konsekwencją zaniedbań po stronie przewoźnika lotniczego,
- opóźnienie lotu nie może wynikać z wystąpienia tzw.okoliczności nadzwyczajnych.
 

Jakie odszkodowanie za lot mogę uzyskać?

Kwota odszkodowania za opóźniony lotktóre możesz uzyskać, jest uzależniona od odległości, na której planowo miał odbyć się Twój lot. Zgodnie z obowiązującym prawem możesz uzyskać od 250 do 600 euro.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? 

Reklamację dotyczącą zakłóconego lotu możesz zgłosić bezpośrednio do przewoźnika. Jeżeli opóźnienie lotu jest konsekwencją jego zaniedbań, powinien wypłacić Ci odszkodowanie. Warto jednak wiedzieć, że często jest to żmudny i czasochłonny proces, a linie lotnicze nie zawsze pozytywnie odnoszą się do roszczeń klientów indywidualnych. Z tego względu dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się prawem lotniczym.


Odszkodowanie za lot z pomocą AirCashBack


Jednym z wiodących podmiotów na rynku jest AirCashBack, który już od ponad 10 lat skutecznie walczy o prawa pasażerów.  AirCashBack działa zgodnie z zasadą "no win - no fee". Oznacza to, że jeśli nie uda im się uzyskać odszkodowania za lot, nic na tym nie tracisz.
 
Aby zgłosić odszkodowanie do AirCashBack wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszenia szkody. Przygotuj w tym celu jeden z dokumentów podróży: bilet, kartę pokładową lub internetowe potwierdzenie rezerwacji.
 

// Artykuł sponsorowany
// Zdjęcia:  Eva Darron i Xx Liu / unsplash.com
 
więcej o mnie