2021/09/02

Co robić w Berlinie? Jechać do nieoczywistych miejsc!

Berlin to bardzo różnorodne, niesłychanie ciekawe i nieustannie tętniące życiem miasto, które można zwiedzać na dziesiątki sposobów – dlatego dziś pokażę Wam, jak zwiedzać je… zupełnie inaczej. Zapraszam do dwóch wyjątkowych dzielnic Berlina! 

A w zasadzie do DYSTRYKTÓW, bo Berlin – ciekawostka przy okazji: Berlin to jeden z szesnastu niemieckich krajów związkowych, czyli landów (tylko trzy niemieckie miasta mają status krajów związkowych czy miast wydzielonych i obok Berlina są to Hamburg i Brema) – dzieli się na dwanaście okręgów administracyjnych – dystryktów właśnie, a dopiero te na dzielnice. 

Berlin ma do zaoferowania tyle, że spokojnie obdzieliłby kilka Waszych urlopów - w zasadzie można by tu przyjeżdżać i przyjeżdżać i przyjeżdżać i nigdy się nie znudzić. Jego dzielnice są tak różnorodne i ciekawe, że śmiało możecie tu wpadać kilka razy – zwłaszcza biorąc pod uwagę jego bliskie położenie i wygodne połączenia kolejowe, autobusowe czy drogowe.

I dlatego przychodzę do Was z garścią wskazówek na temat odkrywania Berlina trochę inaczej i w mniej znanych zakątkach – w dwóch przeciekawych dzielnicach, położonych na wschodzie Berlina, tuż przy granicy z Brandenburgią. Zatem: co warto zrobić, zobaczyć i zjeść w Marzahn-Hellersdorf i Treptow-Köpenick?

MARZAHN-HELLERSDORF

KOLEJ LINOWA / Już samo hasło „przejazd gondolką przez Berlin” brzmi dobrze! Dodajcie do tego ciekawą panoramę na miasto i niekończące się zielone połacie parku Kienberg pod stopami i macie naprawdę fajną przejażdżkę. Kolejka łączy Kienberg z Ogrodami Świata (o tym za chwilę) i ma stację pośrednią, na której możecie wysiąść, a potem kontynuować podróż (bilet na całą trasę w obie strony: 4/6,50 EUR). A wysiąść warto, bo…WIEŻA WIDOKOWA / Na szczycie wzniesienia w parku Kienberg znajduje się futurystyczna, inspirowana kształtami chmurami wieża widokowa, z której – na wysokości około 120 m n.p.m. – rozciąga się widok na cały Berlin oraz sąsiedni land (wejście za free). Gdybyście mieli ochotę, u podnóży konstrukcji znajduje się z knajpka, w której możecie odsapnąć – zanim pójdziecie kawałek dalej…BOBSLEJE / Gdzie w gęstej zieleni chowa się Natur-Bobbahn, czyli tor bobslejowy przecinający parkowe zarośla. Wagoniki zjeżdżają 500 metrów w dół doliny, osiągając prędkość nawet 40 km/h, a tor kończy się podwójną spiralą na wysokości 8 metrów nad ziemią (jedna przejażdżka: 4,50/6 EUR). I nie, to nie jest zabawa tylko dla dzieci! 


OGRODY ŚWIATA / Na stacji pośredniej w parku Kienberg wskoczcie z powrotem do gondolki i zjedźcie na sam dół do Gärten der Welt – wielkiego kompleksu parkowego, którego budowę rozpoczęto w 1987 roku, tworząc z niego z biegiem lat jeden z najbardziej wyjątkowych parków, w jakich przyjdzie Wam kiedykolwiek być (park: 3/7 EUR, park + kolejka: 5,50/9,90 EUR)! Ogrody Świata słyną przede wszystkim z 11 ogrodów tematycznych z całego świata: znajdziecie tu między innymi Ogród Koreański z autentycznymi zabudowaniami z Korei Południowej, przypominający perski pałac Ogród Orientalny, niezwykle bajkowy Ogród Chiński, w którym nietrudno zapomnieć, że jest się w sercu Europy czy ozdobiony hinduskimi posążkami Ogród Balijski – zbudowany w wielkiej szklarni, dzięki czemu autentyczny jest nie tylko jego wygląd, ale również temperatura i wilgotność (ufff!). W Gärten der Welt można też zjeść: na przykład w restauracji włoskiej obok Ogrodu Renesansowego albo w brytyjskiej Cottage w Ogrodzie Angielskim, a także wypić: musicie zajrzeć do Pawilonu Herbacianego w Ogrodzie Chińskim i spróbować jednego z 31 rodzajów chińskiej herbaty, którą tu parzą. Obłęd!


TREPTOW-KÖPENICK

SCHLOSS KÖPENICK / Wizytę w Treptow-Köpenick zacznijcie od zwiedzania Pałacu Köpenick, zwanego też Pałacem na Wodzie. Położony na wyspie na rzece Dahme, otoczony pięknym ogrodem, przeszedł historię od renesansowego zamku do barokowego pałacu. Dzisiaj mieści się tu oddział berlińskiego muzeum Kunstgewerbemuseum, w którym obejrzycie wystawy poświęcone dekoracji wnętrz, srebrom, meblom i zastawie stołowej okresów renesansu, baroku i rokoko. Gwoździem programu jest pięknie odrestaurowana sala herbowa pałacu.


STARE MIASTO KÖPENICK / Jest bardzo kompaktowe, więc spacer po nim Wam dużo nie zajmie, a za to zostawi Wam mnóstwo czasu na kilka ciekawych smaczków tej okolicy. Wstąpcie na kufel świeżego piwa do mikrobrowaru Schlossplatzbrauerei (w szklanym kubiku na głównym placu, zaraz obok Pałacu), po paczkę obłędnych, ręcznie robionych pralinek do Chocolaterie Catherine, na lekki lunch i kawę do klimatycznej Milchkaffee, a wreszcie na kieliszek wina do Wundervino – wineshopu&baru, w którym możecie też kupić lokalne wino KÖPENICK. 
KIETZ / Kietz – dawna osada rybacka – to przeurocza miejscówka, której klimat jest po prostu cukierkowo-bezbłędny. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z 1375 roku, gdy zaczęli się tu osadzać słowiańscy rybacy. Kolejni niemieccy władcy zachowywali rybacki charakter wsi, nadając rybakom prawa do połowu, aż w 1989 roku Kietz został włączony do miasteczka Köpenick. Dziś możecie tu podziwiać 17 zachowanych domów rybaków, a z wąskich uliczek dochodzących do rzeki Dahme – piękny widok na Pałac Köpenick.


GROßER MÜGGELSEE / Treptow-Köpenick to przede wszystkim miejsce pod hasłem przyrody: to najbardziej zielone i „wodne” rewiry Berlina. To świetne miejsce na rowerowe wycieczki, ale przede wszystkim idealny kierunek dla fanów wody – tutaj leży Großer Müggelsee, największe jezioro Berlina. Wpadnijcie tu na plażę, na żaglówkę, na kajaki albo na SUPa (10 EUR/h w Nalani SUP Surfing przy plaży Friedrichshagen) – wiosłowanie na stojąco to zawsze ciekawe wyzwanie! A że jezioro ma ponad 4 kilometry długości i prawie 3 kilometry szerokości, to macie gdzie poszaleć. Have fun! 


JAK DOJECHAĆ? /z Alexanderplatz w samym centrum/


MARZAHN-HELLERSDORF / Do parku Kienberg i Gärten der Welt najwygodniej dojedziecie linią U5 U-Bahn do stacji „Kienberg/Gärten der Welt” (15 przystanków i niespełna 30 minut podróży).

TREPTOW-KÖPENICK – dzielnica Köpenick / Na przykład linią S3 kolejki S-Bahn do stacji „Köpenick”, a potem trzy przystanki tramwajem 62, 63 lub 68 do „Rathaus Köpenick” (w sumie około 40 minut).

TREPTOW-KÖPENICK – Großer Müggelsee / Na przykład linią S3 kolejki S-Bahn do stacji „Friedrichshagen”, a potem pięć przystanków tramwajem 60 do kameralnej plaży Strandbad Friedrichshagen. Biorąc ze stacji S-Bahn tramwaj 61 (6 przystanków), dojedziecie do większej Strandbad Müggelsee.

MAPA


/ moja podróż do Berlina odbyła się we współpracy z Germany Travel oraz Visit Berlin, a wszystkie opisane miejsca - i dużo, dużo więcej – znajdziecie w darmowej aplikacji Going Local Berlin – to świetne rozwiązanie, jeśli chcecie poznać Berlin z innej strony (TU możecie ją pobrać na iOSa i Androida)! /
więcej o mnie