2020/06/05

Co robić na Podlasiu? 5 sposobów na Białystok i okolice

Polska jest przepiękna, a tegoroczne lato wyjątkowe, dlatego mam dla Was propozycję: nie jedźcie nigdzie daleko, tylko zajrzyjcie na moje kochane Podlasie w okolice Białegostoku. Swojskie i smaczne, gdzie czas przyjemnie zwalnia. Łapcie 5 pomysłów na krótkie, podlaskie wypady!

     ........................................................................................

Treści, które dla Was tworzę są darmowe,
dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli w zamian
za korzystanie z nich postawicie mi wirtualną kawę. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

........................................................................................

NA PÓŁNOC / pracownia kiszonek i park kulturowy 

Pierwsze miejsce to Warsztatownia Czerwone Korale - przeurocza miejscówka, w której kultywuje się podlaskie rękodzieło, tradycyjną kuchnię i gdzie po prostu jest ślicznie i swojsko. Znajdziecie tu warsztaty z kiszenia, pieczenia chleba i rękodzieła, możecie pojeść, posłuchać i kupić smaczne pamiątki. Stąd pochodzi też słynny, nagradzany na festiwalach sok z kiszonego buraka - pyszna opcja.

Drugie miejsce to Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, czyli rekonstrukcja średniowiecznego grodziska z końca X wieku. Żywa historia (działający młyn wiatrak, do którego można wejść), edukacja, trochę zabawy, często foodowe imprezy z lokalnymi smakołykami, warsztaty i pokazy z tkania surowej wełny, a obok miejsce na piknik i mała plaża przy rzeczce. Fajna opcja na spędzenie miłego dnia!

GDZIE: Warsztatownia - Czarna Wieś Kościelna, 30 km na północ z centrum Białegostoku. Park Kulturowy - Korycin, 40 km na północ z centrum Białegostoku oraz 20 km na północ od Warsztatowni. Zobacz mapę na dole strony!

PRZY OKAZJI: obiad w restauracji Okno Na Biebrzę - pyszne jedzenie i wybitne desery! NA POŁUDNIE / Kraina Otwartych Okiennic

To trzy przeurocze wsie 40 kilometrów od Białegostoku, praktycznie w połowie drogi do Białowieży. Trześcianka, Puchły i Soce zyskały zbiorcze miano Krainy Otwartych Okiennic: dzięki starej, malowniczej zabudowie, świetnie zachowanemu układowi przestrzennemu i typowemu dla regionu kształtowi zagród, ale przede wszystkim – dzięki bogato zdobionym okiennicom. Znajdziecie tu też przepiękne, drewniane cerkwie, do których -  przy odrobinie szczęścia - możecie zajrzeć. Wyskoczcie tu na krótki wypad z miasta albo dodajcie jako przystanek na trasie do Białowieży. Warto!

Więcej o Krainie Otwartych Okiennic przeczytacie TU.

GDZIE: wsie Puchły, Socie i Trześcianka, niespełna 40 km na południowy-wschód z centrum Białegostoku. Zobacz mapę na dole strony!

PRZY OKAZJI: zahacz o Kuchnię Dobromil - najlepsze obiady i drożdżówki pod słońcem!NA WSCHÓD / Supraśl

Mamy na Podlasiu całkiem młode i mega fajne uzdrowisko - miasteczko tak urocze, kameralne i leniwe, że mogłoby posłużyć jako światowa definicja SLOW LIFE’U. Supraśl uwielbiam z dwóch powodów: po pierwsze, mam do niego ogromny sentyment, bo spędziłem tu za dzieciaka kupę czasu, a po drugie: ilekroć tu jestem, ZAWSZE mam co robić. To świetna opcja na krótszy czy dłuższy wypad z Białegostoku albo przystanek na podlaskiej trasie. A to rzeczy, które warto w Supraślu zrobić:
 • odwiedzić Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa
 • zobaczyć Pałac Buchholtza (zajrzeć do środka można latem, podczas wakacji szkolnych)
 • powylegiwać się na plaży nad zalewem
 • zjeść podlaski obiad w Restauracji Prowincja
 • wskoczyć na miły zabieg w Klinice & SPA Supramed
Więcej na temat Supraśla możecie przeczytać w moim PRZEWODNIKU.

GDZIE: 17 km na północny-wschód z centrum Białegostoku. 
NA ZACHÓD / Tykocin

Urocze i niewielkie miasteczko, które historią mogłoby obdarować kilka innych. Tykocin ma historię żydowską, ma historię dworską i rycerską, ma też historię celebrycką, bo jego długi rynek i drewniane chaty upodobali sobie filmowi scenarzyści. Mało tego: Tykocin leży nad rzeką Narew, której rozlewiska niektórzy nazywają podlaskim zwierzyńcem, a kawałek dalej przyrodą kipią rozlewiska Biebrzy, tworząc Biebrzański Park Narodowy. Dorzućcie jeszcze kuchnię - podlaskie cuda na talerzu oraz ciekawe żydowskie przysmaki. Tykocin to kierunek kompletny! Świetny na krócej i na dłużej. Co zrobić w Tykocinie?
 • zajrzeć do domu przy Placu Czarnieckiego 10: pięknie zachowany, w środku ciekawe wystawy
 • odwiedzić Wielką Synagogę (drugą co do wielkości w Polsce!)
 • popróbować specjałów kuchni żydowskiej
 • odwiedzić Zamek w Tykocinie (muzeum i świetna restauracja)
 • spróbować słynnych bułeczek bialysów (na Zamku)
 • wybrać się na rejs po Narwi
Więcej na temat Tykocina przeczytacie w moim PRZEWODNIKU.

GDZIE: 30 km na zachód z centrum Białegostoku.W MIEŚCIE / Opera i Filharmonia Podlaska

Relatywnie nowe miejsce na mapie Białegostoku, do którego gmachu - futurystycznej bryły porośniętej roślinami - przeniosła się ceniona białostocka filharmonia. Wybierzcie się tu na ciekawy spektakl, pooglądać nowoczesną architekturę, zjeść w dobrej restauracji w foyer albo... żeby zobaczyć panoramę miasta z zielonego dachu. To miejsce wyjątkowe, bo niewiele jest na Podlasiu punktów, z których można podziwiać taki widok. Po więcej info na temat repertuaru i godzin otwarcia tarasu widokowego zajrzyjcie na stronę OIFP.

PRZY OKAZJI: obiad w restauracji Kwestia Czasu blisko Opery - WYBITNA kuchnia!


........................................................................................

Treści, które dla Was tworzę są darmowe,
dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli w zamian
za korzystanie z nich postawicie mi wirtualną kawę. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

........................................................................................

MAPA


MIKROPODRÓŻE PO INNYCH REGIONACH, CZYLI KROK OD:


// Przewodnik #KrokOdBialegostoku powstał w ramach społecznej akcji #PodrozujDoTutaj, w której 16 blogerów z Polski promuje mikropodróże po swoim regionie. Zwiedzajmy Polskę! 
więcej o mnie