2021/04/07

8 filmów, które zabiorą Cię w podroż w domu

Czasy mamy trochę pokręcone i niestety ruszyć w świat nie jest łatwo, a podróż filmowa to często najwygodniejsze, co nam zostaje… Dlatego przychodzę z małą pomocą: łapcię moją listę filmów, które zabiorą Was w inspirującą podróż – bez wychodzenia z domu!


1/ NASZA PLANETA

Najpiękniejsza seria przyrodnicza ostatnich czasów – nie da się nie rozdziawiać gęby, patrząc na przepiękne zdjęcia oraz powalające ujęcia i zbliżenia. Kolory, tekstury, gra światła, a przede wszystkim spektakl natury, który jest po prostu bezbłędny. Śliczne to wszystko i niezwykle inspirujące, a przede wszystkim prowadzące do jednego wniosku: jesteśmy szczęściarzami, że żyjemy na Ziemi.

2/ DAVID ATTENBOROUGH: ŻYCIE NA NASZEJ PLANECIE

Film równie piękny co „Nasza planeta”, ale idący w narracji o krok dalej, bo skupia się na wątku nadmiernego wykorzystywania przez nas zasobów Ziemi. Puenta ciepłej, serdecznej i sentymentalnej, ale jednocześnie bezlitosnej opowieści sir Davida Attenborough’a jest prosta: jeśli nie ograniczymy swoich potrzeb i zużycia, eksploatacji surowców, industrializacji przemysłu spożywczego i bezczelnego wysysania z Ziemi jej naturalnych zasobów, skończmy bardzo marnie. Bez planety.

3/ PLASTIKOWY OCEAN

Jeszcze jedna pozycja obowiązkowa dla każdego, komu bliskie są kwestie ochrony klimatu i środowiska – to historia, która otwiera oczy na kwestie zanieczyszczenia oceanów plastikiem. Słyszeliście, że według szacunków codziennie 8 milionów kawałków plastiku ląduje w oceanach? Ścieki, sieci rybackie, śmieci, odpady komunalne… Obejrzyjcie koniecznie, bo warto wiedzieć, jak pomagać oceanom – bez nich nie ma całego ekosystemu Ziemi, a więc i nas.

4/ THE GRAND BUDAPEST HOTEL

Nie ma podróży bez hotelu, a The Grand Budapest to hotel wyjątkowy. Piękny, magiczny obrazek skąpany w pudrowych różach i oparach tajemniczości, wciągająca historia i świetni bohaterowie. Seans idealny, jeśli chcecie oderwać się na chwilę od codzienności.

5/ THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL

Jedna z moich ulubionych historii! Ciepła, pogodna i budująca, pachnąca kadzidłami i bombardująca zmysły kwintesencją Indii. Kolory, zapachy i smaki wychodzą z ekranu, wciągając Was w akcję i induski klimat, który mam w pamięci. Wspaniała wycieczka na wschód!

6/ THE DARJEELING LIMITED

Znowu Indie! Wciągająca historia braci, którzy po śmierci ojca ruszają w podróż pociągiem przez Radżastan. Jest tu trochę kurzu, są induskie rytmy, jest zapas świeżych samos i zalewający oczy kolor szafranu. To film, po którym pomyślicie ciepło o podróży do Indii.

7/ LOST IN TRANSLATION

Opowieść o tym, jakie potrafią być podróże solo i jak – niespodziewanie – umieją odmienić nasze życie, nawet po powrocie do domu. Samotność, przyjaźnie i tęsknota to nierozerwalne trio samotnych wyjazdów. Do tego hipnotyzujące neony i pulsujące dźwięki Tokio, które tworzą koktajl wybuchowy – nie da się nie zamarzyć o wyjeździe do Japonii!

8/ MAMMA MIA!

Nie jestem fanem musicali, ale to, jak w „Mamma Mia” pokazano Grecję, to cud, miód i orzeszki. To film, podczas którego nie można oprzeć się chęci wlezienia do telewizora, rozłożenia się na nagrzanej słońcem, kamienistej plaży i wysączenia w cieniu figowca szklanki greckiej freddo. Błogo!Za efekty świetlne, które widzicie na zdjęciach w tym tekście, odpowiada Philips Hue – system inteligentnego oświetlenia, dzięki któremu możecie stworzyć w domu wyjątkową atmosferę (dobierając odpowiedni kolor i natężenie światła), a do tego wykorzystać kolorowe światła do zbudowania swojej spersonalizowanej strefy rozrywki i kina domowego. Philips Hue to bardzo łatwy w instalacji i obsłudze system, który tworzą różne źródła światała (żarówki na standardowych gwintach, taśmy LED, lampy stołowe czy wiszące). Aby zainstalować go w domu, nie potrzebujecie żadnych specjalistycznych sprzętów czy dodatkowego okablowania, a sterowanie nim odbywa się bezprzewodowo, na przykład przez Waszego smartfona. To co widzicie na zdjęciach to moja strefa rozrywki, czyli światła Hue zsynchronizowane z moim telewizorem, dzięki czemu obraz zdaje się wychodzić poza ramkę TV, a kolory wypełniają cały pokój. W akcji wygląda to jeszcze lepiej: zobaczcie moje VIDEO. A po więcej info na temat systemu zajrzyjcie TU.

więcej o mnie