2020/03/04

Międzynarodowe prawo jazdy: jak i gdzie wyrobić przed wakacjami

Jeśli jedziecie na wakacje i planujecie prowadzić auto albo skuter, to pamiętajcie, że najprawdopodobniej MUSICIE wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa!

Będę szczery: jeszcze nigdy (mimo wypożyczania samochodów i skuterów w przeróżnych krajach) nie poproszono mnie o międzynarodowe prawo jazdy podczas podpisywania umowy najmu (to raczej samochodu) albo małego świstka na cudzym kolanie (tak to odbywa się zwykle ze skuterami). Nie miałem też nigdy kontroli drogowej, której mógłbym się pochwalić swoim międzynarodowym prawem jazdy. Teoretycznie więc mógłbym wypożyczyć i prowadzić skuter w Tajlandii zupełnie bezkarnie i nie zawracając sobie głowy wyrobieniem międzynarodowego prawa jazdy. Sprytne? Nie bardzo.

A to głównie dlatego, że nie tylko o przepisy drogowe chodzi. Nieposiadanie międzynarodowego prawa jazdy może bowiem mieć dużo gorszy skutek: jeśli będziecie mieć pecha i na przykład kraksę, po której wylądujecie u lekarza (albo gorzej, tfu tfu, w szpitalu), Wasze ubezpieczenie podróżne może wyłączyć to zdarzenie ze swojej odpowiedzialności. Dlaczego? Ano dlatego, że prowadziliście pojazd BEZ WYMAGANYCH UPRAWNIEŃ, a na takich haczyków ubezpieczyciel szuka zawsze i wszędzie. Więc podsumowując: jeśli prowadzicie pojazd bez międzynarodowego prawa jazdy, Wasze ubezpiecznie może NIE DZIAŁAĆ (sprawdźcie koniecznie OWU swojej polisy turystycznej). A teraz po kolei.


CO TO MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

To dokument, który uprawnia Was do kierowania pojazdami poza Unią Europejską (UE) – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Co ważne, musicie sprawdzić, stroną której konwencji jest kraj, do którego jedziecie, bo międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane tylko w zakresie jednej z nich! Na przykład Tajlandia jest stroną tylko Konwencji Genewskiej, podczas gdy Wietnam jest stroną obu konwencji. 

Co więcej: międzynarodowe prawo jazdy nie jest dokumentem niezależnym, działa tylko w połączeniu z Waszym polskim prawem jazdy i powinniście mieć przy sobie oba. Jest także wydawane na tą samą kategorię pojazdów, co Wasz polski dokument (uwzględnijcie to, planując wypożyczenie pojazdu określonej kategorii).

JAK WYGLĄDA MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY
Śmiesznie - gdy wyrabiałem je pierwszy raz, serio się zdziwiłem. To szara, całkiem spora, papierowa książeczka (większa od paszportu), w której wkleja Wasze zdjęcie i wypełnia Wasze dane oraz odpowiednią stronę  z uprawnieniami.

CZEGO POTRZEBUJESZ, ŻEBY WYROBIĆ MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

  1. Wypełniony wniosek o wydanie MPJ (pobierz TU) - musisz w nim wybrać, w ramach której konwencji ma być wydany dokument; jeśli potrzebujesz obu, musisz wyrobić dwa dokumenty (TU sprawdź, stroną której konwencji jest kraj, do którego jedziesz).
  2. Aktualne zdjęcie (TU sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie).
  3. Ważne polskie prawo jazdy.
  4. Potwierdzenie opłaty za wydanie MPJ (potwierdzenie z kasy urzędu albo potwierdzenie przelewu, może być wydruk z konta).

JAK WYROBIĆ MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY

  1. Przygotuj w/w dokumenty i złóż je w urzędzie (starostwie powiatowym), tam gdzie załatwia się sprawy związane z polskim prawem jazdy - NIE MUSISZ iść do swojego urzędu! Może to zrobić w najbliższym, a możesz też wysłać wniosek pocztą.
  2. Zapłać na wydanie MPJ - na miejscu w kasie albo dołącz potwierdzenie przelewu (opłata to 35,50 zł)
  3. Odbierz MPJ - procedura trwa do 3 dni roboczych, ale możesz je też dostać od ręki (na to szanse są większe, jeśli składasz wniosek w tym samym urzędzie, który wydał Ci prawo jazdy). Dokument jest ważny do 3 lat.
Podsumowując:  jeśli planujecie na wakacjach śmigać skuterem (a tym bardziej samochodem), wyróbcie międzynarodowe prawo jazdy i miejcie je ze sobą podczas wyjazdu. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza w azjatyckim yolo-ruchu-drogowym! // poradnik przygotowałem na podstawie informacji dostępnych na stronie www.gov.pl
// zdjęcie na okładce: Fredrick Suwandi / Unsplash
więcej o mnie